Филип Синапов сбъдна мечта: България има къща-музей „Гърнатскине конаци“
Филип Синапов сбъдна фантазията си! Фолклорната къща-музей „ Гърнатскине конаци “ отвори порти!
Изтрих началото на този текст десетки пъти, тъй като съм доста разчувствана и желаех да го кажа по най-красивия метод. Не открих думите, по тази причина го споделих напряко, само че в действителност в този момент съзнавам, че нямаше да измисля по-добър метод. Точно това са думите , които отразяват звука на една сбъдната фантазия .
Филип е човек, за който моите другари и познати сигурно знаят. Бях толкоз впечатлена от всичко, което прави, че когато става въпрос за преобразяване на невъзможното във допустимо , той ми е един от образците. И когато разбрах, че къщата е отворила порти изпитах същинска наслада.
С Филип се чухме. Звучеше както при всеки диалог – бодър, ухилен, спокоен и цялостен с проекти, по които работи. Първият ми въпрос бе обвързван с това по какъв начин се усеща от отварянето на къщата, а той показа:
„ Сърцето ми е на половина цялостно, а на половина не е. Къщата към този момент отвори порти, което ме прави доста благополучен, само че има още работа, с цел да мога да дам поле за реализиране на всички действия, които желая да се случват в нея – хармана, нивите, главният двор, с цел да виждат децата по какъв начин са се случвали нещата в предишното. Вече обаче се нанесох и дефинитивно си пребивавам тук, а всеки, който желае, е добре пристигнал да се потопи в нея. “
На откриването също всичко е било от българско по-българско . Голяма част от рода на стопанина на къщата се събрали. Близки, другари и сътрудници на Филип отишли да го уважат в празничния ден. Засвирили гайди, извили се хора и сладки раздумки, а вуйна Виолета била първата гостенка, която по остаряла родопска традиция намазала ъглите с шербет за дълъг и сладостен живот и омесила питки, които били раздадени за здраве и благодат.
Не желаех да приказваме за пари в този диалог. Филип също не искаше, само че няма по какъв начин да не споменем, че за реализирането на фантазията си младият мъж е вложил до момента стотици хиляди , а го чака още работа.
Събира доста поздравления, има с какво да се гордее, огромна част от хората в неговия край също са горди, че се е основало такова приказно пространство, само че помощ от страната няма , въпреки да е желал да получи такава.
Заемите, които е изтеглил за построяването на къщата изплаща със личните си доходи , които печели с почтен труд и доста работа. И въпреки всичко не споделя нищо неприятно, само ни припомня, че:
„ Държавата няма общо с родината. Две разнообразни неща са. Аз обичам родината и приканвам всички ни да вършим това разграничаване. Аз обичам родината, обичам да предавам знанията на учениците си и да ги изучавам да познават и обичат българската просвета. “
Филип Синапов е фолклорен реализатор на песни от Родопската фолклорната област, защитил е научна степен в региона на фолклористиката, също по този начин е майстор, музикален възпитател и водещ на предаване в радиото. Вече е и горделив собственик на къща-музей „ Гърнатскине конаци “, в която ще посреща дребни и огромни, сънародници и чужденци.
Там гости ще претърпяват докосването до другите занаяти, с които се е изхранвал народът ни в предишното, а младият мъж владее цели три – абаджийство, терзийство и тъкачество.
Около дома ще има равнища, харман, ръжище, харман, плевня, пруст и бахчица, с цел да се докоснем до живота на дедите ни, да се свържем с корените си и да се държим крепко за тях, с цел да има какво да ни дава мощ.
Децата няма да учат от учебниците. Те ще бъдат посрещнати и осведомени с процесите, основополагащи българския обичай и просвета. И ще се потопят в магията, скрита в одаите, която през днешния ден усещаме, въпреки да не разпознаваме напълно символиката, която е била по този начин близка до старите българи.
Всъщност мислех да пиша още доста, само че споделих най-важното – къщата отвори порти! За пътя, компликациите, силата и любовта към българското можете да прочетете и чуете в думите и редовете от първата ни среща с Филип .
Ако желаете да се запознаете с него и творението му – отидете, ще си заслужава всяка секунда. Ако желаете да му помогнете, тъй като припознавате себе си в това, което прави – свържете се с него. Държавата не му оказва помощ, само че ние може би можем.
- на телефонния му номер: 0883 401 260 ;
- в обществената мрежа ;
- на електронната му поща: filip_sinapov@abv.bg
Ако желаете да помогнете, само че не знаете по какъв начин – споделете, разкажете за него и за къщата на българщината . Всеки заслужава да знае какво приказно пространство е построено и какви чудни хора живеят на територията на страната ни.
Аз ли? Аз ще не преставам да описвам за Филип и за хората като Филип. Светът свети, дуалността би трябвало да натрапва положителната си страна, медиите би трябвало да носят отговорност и да ни я демонстрират, а ние би трябвало да го пожелаваме. Всеки от нас има право да познава и да черпи образец и ентусиазъм от прелестните хора в родината ни.