Филип Синапов
Филип Синапов е български фолклорен певец, изпълнител на песни от Родопската фолклорна област. От 2016 година е част от музикална компания „Диапазон Рекърдс“, както и изпълнител на телевизиите „Фен ТВ“ и „Фен Фолк ТВ“.
Филип Синапов е роден в Момчилград на 3 ноември 1997 г.[1] Израства в музикален род, в който повечето пеят. Запява още на четиригодишна възраст. Първите му спомени с музиката в ранното детство са свързани с малък касетофон, от който постоянно слушал аудиокасети с народни песни – предимно на певците Веселин Джигов и Росица Пейчева, солисти на известния оркестър Виевска фолк група, на които той е огромен почитател и счита за свои идоли сред останалите изпълнители на български фолклор. Още от малък се включва във фолклорните групи на читалището в града и е неразделна част от концертната му сцена. Като солист на тези групи няколко пъти посещава Турция, Северна Македония и Гърция, на фестивали в Истанбул, Измир, Чанаккале, Охрид, Комотини, Ялова, Солун, Бурса, Кавала и много други. Участва в десетки конкурси за народно пеене и фолклор като цяло.
Изявява се на много местни и национални надпявания, фестивали и събори. Започва да взима участие също така и в медийното пространство, а именно в музикалните формати, като: „Пей с мен“ (Нова тв) през 2009 година, „Мюзик айдъл“ (БТВ), два пъти – през 2010 и 2011 г. – и в „Гласът на България“ (БТВ) през 2013 г.
През 2016 г. завършва отлично Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“ в с. Широка лъка. Продължава висшето си образование в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив със специалност „Изпълнителско изкуство – народно пеене“ и „Музикална педагогика“, където през 2020 г. се дипломира успешно. Негови преподаватели са доц. д-р Данка Цветкова, проф. Лозанка Пейчева, д-р Николай Гурбанов, гл. ас. д-р Зоя Микова, проф. Милчо Василев и други.
Филип Синапов е завоювал отличия и златни медали[2] от Националния фолклорен събор „Рожен“, от Националния събор на българското народно творчество „Копривщица“, от Фолклорния фестивал на певческото изкуство „Лозен“, от Международния фестивал за автентичен фолклор „Дорково“, от Националния фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участие „Неделино“, от Националния детско-юношески конкурс за музикално изкуство „Орфеева дарба“ – София, и още много други.
Той е седемкратен носител на златни лири и статуетки от Националния детски фолклорен конкурс „Орфеево изворче“ през 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013 и 2014 г.. Носител е и на златен медал от Националния музикален и танцов фестивал „Пиленце пее 2014“, който е посветен на народната певица Надка Караджова, на златна лира от НМФК „Орфееви таланти“ – Калофер през 2015 г., на златна лира от конкурса „Малешево пее и танцува“, на златна лира и почетен знак от Националния старопланински шампионат по фолклор „Евро фолк 2015“[3], лауреат и носител на първа награда от Националния младежки фолклорен конкурс „Орфееви таланти 2017“ в Пловдив (поради което през 2018-а е гост-изпълнител на неговото откриване), носител на първа награда и златна статуетка от първия Национален фестивал за народно творчество „Фолклорна магия“ 2018 в град Банско, първо място и носител на златна купа от международен музикален конкурс в град Солун (Гърция) през 2019 г. и други.
През 2014 г. записва десетки песни в Българското национално радио. В края на същата година е обявен за „Талант на Момчилград“. Освен, че е изпълнител, Филип издирва и записва автентичен фолклор от Родопския край. През 2019 г. на пазара излиза дебютният му албум „Песенна шевица“. С огромни усилия написва и първата си книга „Село Гърнати – кътче от рая“, която е цялостна монография за историята, бита, фолклора, традициите и диалекта на селото. През 2020 г. издава фолклорен сборник, включващ традиционни народни песни с клавирни съпроводи за женски и мъжки глас, носещ името „Пиленце, пъстро славейче, пееш ли, пиле, плачеш ли…“[4].
За заслуги в областта на фолклористиката и множество теренни проучвания получава научна степен. На 23 октомври 2020 година става „Почетен жител на село Гърнати“. В края на същата година започва работа в Културния дом на Момчилград като вокален педагог и координатор дейности. През 2021 година вече работи и като музикален редактор и водещ в БНР-Кърджали. Стартира авторското предаване „На разсомване“, излъчващо се всяка неделя сутрин в ефира му. Появява се и вторият му музикален албум, озаглавен „Песни от извора“. Притежава баритонов глас, с топъл и мек тембър. Изпълнява песни от Родопската, Тракийската и Македонската фолклорни области. Последовател е на предимно традиционното и силно автентично звучене, с изразен собствен стил, музикален почерк и начин на пеене.